Δραστηριότητες 2017-2018

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Στις 18 Νοεμβρίου 2017, στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας, οι μαθητές παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση με τίτλο "Η ιστορία του γάτου που έμαθε σ' ένα γλάρο να πετάει" βασισμένη στο ομόνυμο παραμύθι του Louis Sepulveda. Την παράσταση ανέβασε η παιδική σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ Βέροιας με συμπαραγωγή του ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: κα Ραφτοπούλου Μαργαρίτα.

Χριστουγεννιάτικα κάλαντα

Στις 18 Δεκεμβρίου 2017 οι μαθητές με τη μουσικό του σχολείου κα Ρουμελιώτη Μαρία τραγούδησαν τα κάλαντα στη Μητρόπολη, στο Δημαρχείο, στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας-Μελέτειο και στο 1ο ΚΑΠΗ Βέροιας.

Σχολικοί αγώνες στίβου μαθητών/-τριών ΑμεΑ

Την Πέμπτη 31 Μαίου 2018 διεξήχθησαν στο Δ.Α.Κ. Έδεσσας οι αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΆΣ στίβου Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης μαθητών/μαθητριών Ειδικών Δημοτικών, Ειδικών Γυμνασίων και Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: κα Παπαδοπούλου Χριστίνα. Ο σύνδεσμος για τη διοργάνωση είναι εδώ.

Σχολικός περίπατος στο χωριό Ραψωμανίκη

Στο πλαίσιο των ΚΔ΄ Παυλείων, την Δεύτερα 4 Ιουνίου το πρωί, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων λειτούργησε στον Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής Ραψομανίκης.

Στην Θεία Λειτουργία συμμετείχαν τα σχολεία ειδικής αγωγής, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, καθώς και σύλλογοι ΑΜΕΑ του Νομού Ημαθίας. Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας στον αύλειο χώρο του Ιερού Ναού τα παιδιά τραγουδήσανε και χορέψανε.

Μετά το πέρας της λειτουργίας έγιναν εκδηλώσεις, όπου τα παιδιά των ειδικών σχολείων απέδωσαν εκκλησιαστικούς ύμνους, τραγουδήσανε και χορέψανε, ενώ οι εκδηλώσεις ολοκληρωθήκαν με την επίδοση αναμνηστικών από τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Παντελεήμονα στους διευθυντές των σχολείων.

Ο σύνδεσμος της εκδήλωσης είναι εδώ.

Αρχηγός σχολικού περιπάτου: κα Καγκελίδου Παρθένα.

Τουρνουά μπάσκετ

Την Πέμπτη 7 Ιουνίου 2018, το ΕΕΕΕΚ συμμετείχε στο Τουρνουά Μπάσκετ ΑμεΑ των δομών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού Ημαθίας, στο ΕΑΚ Βέροιας. Στη διοργάνωση συμμετείχαν και "Τα Παιδιά της Άνοιξης".

Όλοι οι αθλητές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό σκοράροντας και χαρίζοντας επιτυχίες στις ομάδες τους, αλλά και χαμόγελα σε όσους παρακολούθησαν τους αγώνες.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: κα Παπαδοπούλου Χριστίνα.