Εκπαιδευτικές επισκέψεις σχολικού έτους 2017-2018

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή

Στο πλαίσιο του μαθήματος "Ανθοκομία-Κηπουρική", στις 12 Δεκεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή και οι μαθητές παρακολούθησαν "Το μονοπάτι της ελιάς", εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την ελιά και τα προϊόντα της. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: κα Αύκου Μαρία.

Εκπαιδευτική επίσκεψη "Μονοπάτια στη φύση"

Στις 10 Μαΐου 2018, στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο ποτάμι του Αλιάκμονα και στο δασάκι στις όχθες του και αθλητικά παιχνίδια και πικ-νίκ στο χώρο του αλσύλιου. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: κα Παπαδοπούλου Χριστίνα.

Εκπαιδευτική επίσκεψη "Γνωριμία με την πόλη μου"

Στις 11 Μαΐου 2018 κάποιοι μαθητές του ΕΕΕΕΚ μαζί με κάποιους εκπαιδευτικούς επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Βέροιας, όπου φιλοξενούνται ευρήματα από αρχαιολογικούς χώρους του νομού Ημαθίας που χρονολογούνται στους ελληνιστικούς και ρωμαϊκούς χρόνους.

Στη συνέχεια συναντήθηκαν με μαθητές και εκπαιδευτικούς του 7ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας. Οι μαθητές της Β΄ τάξης του 7ου Δημοτικού Σχολείου, ο Δ/ντής κος Ταϊλαχίδης Σάββας και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, κα Μπάκανου Αγγελική και κα Γουργουλιάτου Σμαραγδή, μας δώρισαν τρία tablet από την πώληση της εφημερίδας τους. Oι μαθητές του ΕΕΕΕΚ πρόσφεραν λουλούδια που καλλιεργούν στο θερμοκήπιό μας.

Έπειτα, οι μαθητές με τους συνοδούς τους απόλαυσαν την όμορφη ημέρα στο πάρκο της Ελιάς στη Βέροια. Τέλος, πρόσφεραν μια γλάστρα με λουλούδια από το θερμοκήπιο στο Μητροπολίτη Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: κα Ραφτοπούλου Μαργαρίτα.

Συνεργασία με τους μαθητές άλλου σχολείου

Στις 18 Μαΐου 2018 κάποιοι μαθητές και εκπαιδευτικοί τους σχολείου επισκέφθηκαν τους συμμαθητές τους του 7ου Δημοτικού Σχολείου και στη συνέχεια ήπιαν δροσιστικά ροφήματα σε καφετέρια της Βέροιας. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: κα Παπαδοπούλου Χριστίνα.