Εκπαιδευτικά προγράμματα σχολικού έτους 2013-2014

Πρόγραμμα "Κομποστοποίηση"

Το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014 στο σχολείο μας πραγματοποιείται εκπαιδευτικό πρόγραμμα κομποστοποίσης, στα πλάισια της Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, με υπεύθυνο εκπαιδευτικό το κ. Μητροσούδη Γεώργιο και συνεργαζόμενους εκπαιδευτικούς τους: κα. Πασχαλίδου Στέλλα, κ. Πασσιά Δημήτριο και κα. Τσακνάκη Σοφία.

Πρόγραμμα "Μαγειρεύω - Δοκιμάζω - Συνταγές"

Στα πλαίσια της αυτόνομης διαβίωσης, η διευθύντρια του σχολείου μας κα Καγκελίδου Παρθένα υλοποίησε το πρόγραμμα Μαγειρεύω-Δοκιμάζω-Συνταγές.

Πρόγραμμα "Φροντίζω τον εαυτό μου"

Στις 12/12/2013 το σχολείο μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη σε σχολή κομμωτικής της Βέροιας, μέσα στα πλαίσια του μαθήματος δεξιότητες υγιεινής-καθαριότητας με θέμα «Φροντίζω τον εαυτό μου».

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί για την υλοποίηση του προγράμματος: Ζιακάκη Μαρία και Παπαδοπούλου Χριστίνα.

Βιωματικά εργαστήρια

-Την Πέμπτη 5/12/2013 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε το τμήμα Γεωπονίας και Τροφίμων ΕΠΑΛ Βέροιας στο σχολείο μας μαζί με τις καθηγήτριες κ.Βασιλειάδου και κ.Σιδηροπούλου.

Τα παιδιά του ΕΠΑΛ ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του σχολείου, και τίμησαν με την παρουσία τους την ημέρα των ΑμεΑ.

Στης συνέχεια μαζί με τα παιδιά του ΕΕΕΕΚ, συνεργάστηκαν σε βιωματικά Εργαστήρια, όπως παρασκευή ποτών κ.ά.

Επισκέφτηκαν το χώρο του θερμοκηπίου και μαζί με τον καθηγητή κ.Μητροσούδη ξεναγήθηκαν στο θερμοκήπιο, συμμετείχαν σε εργαστήριο με τίτλο «ξύλινες κατασκευές».

Ακόμη, ξεναγήθηκαν στο χώρο κομποστοποίησης που διαθέτει το σχολείο, ενημερώθηκαν για την οργάνωση του χώρου αυτού και συνέβαλλαν στην αύξηση του κομποσωρού, προσθέτοντας νέα υλικά (φύλλα, χόρτα, κ.λ.π.)

Στο τέλος, γεύτηκαν μελομακάρονα και πίτσες που δημιούργησαν τα ίδια σε συνεργασία με τους μαθητές του ΕΕΕΕΚ και παρακολούθησαν από video δρώμενα παλαιοτέρων ετών με πρωταγωνιστές τους μαθητές του ΕΕΕΕΚ Βέροιας.

-Στις 6 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήριο με θέμα τα συναισθήματα. Το βιωματικό αυτό εργαστήριο υλοποιήθηκε από την ψυχολόγο του σχολείου μας σε συνεργασία με την Φανή Μπασιούρη, ψυχολόγο - στέλεχος της Πρόσβασης