Εκπαιδευτικά προγράμματα σχολικού έτους 2017-2018

Free mobility

Στο πλαίσιο του προγράμματος Free mobility, στο οποίο συμμετείχε το ΕΕΕΕΚ, πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στην πόλη της Βέροιας και εντοπίστηκαν προβληματικά σημεία σχετικά με την προσβασιμότητα στην πόλη. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: κος Πριόβολος Βασίλειος και κα Δουλιάκα Γεωργία.

Στις 6 Μαρτίου 2018, σε εκδήλωση, που πραγματοποιήθηκε από την εκστρατεία ECOMOBILITY (όπου συμμετείχαν oμάδες μαθητών από Γυμνάσια Τυπικής Εκπαίδευσης) και την παράλληλη εκστρατεία FREE MOBILITY (όπου συμμετείχαν ομάδες από Σχολεία Ειδικής Αγωγής), παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα της επεξεργασίας των δεδομένων που συλλέχθηκαν από τις επισκέψεις και οι προτάσεις των μαθητών σχετικά με την ελεύθερη μετακίνηση και τον περιορισμό στην πρόσβαση των πολιτών της Βέροιας.

"Ο μικρός κάστορας και η ηχώ"

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος που πραγματοποιήθηκε στο ΕΕΕΕΚ, το απόγευμα της Δευτέρας 23 Απριλίου 2018 στην Αντωνιάδειο Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών Βέροιας έλαβε χώρα μουσικοθεατρική παράσταση. Υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος και της εκδήλωσης η κα Μαρία Ρουμελιώτη, η κα Μαρία Φλώρου και η κα Μαρία Ρίζου.

Το βίντεο της εκδήλωσης μπορείτε να το δείτε εδώ και εδώ.

Η παράσταση ξεκίνησε με το τραγούδι «Βλέφαρό μου» και ακολούθησαν το τραγούδι «Καλωσόρισμα». Ακολούθησε το μουσικό παραμύθι «O μικρός κάστορας και η ηχώ». Στη συνέχεια ακούστηκε το τραγούδι «Mπιριμπόμ».

Συμμετείχε η χορωδία «Μονόγραμμα» με μαέστρο τον Πέτρο Ρίστα και την Παιδική Χορωδία της ΚΕΠΑ Δήμου Βέροιας με δικά τους μουσικά κομμάτια.

Στο τέλος, οι μαθητές με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου τραγούδησαν και χόρεψαν το τραγούδι «Στάλα».

Τα τραγούδια της παράστασης ηχογραφήθηκαν σε συνεργασία με το Μουσικό Σχολείο Βέροιας στο studio του κου Λάζαρου Μπίντση και Άλεξ Ιωσηφίδη.

Για τα τραγούδια που ακούστηκαν στην εκδήλωση έπαιξαν οι μουσικοί:
Ακορντεόν: Μαρία Ρουμελιώτη, Σαξόφωνο: Λάζαρος Μπίντσης, Φλάουτο: Σπύρος Καλαντζόπουλος, Βιολί: Κατερίνα Τσιρώνη, Κιθάρα: Γιάννης Μαντρατζής, Φωνή: Καγκελίδου Παρθένα.
Τραγούδησαν: Αγνή Πελεκίδου, Ευανθία Χατζίδου, Ευδοκία Μακρίδου, Ιωάννα Μποσμαλή, Σοφία Πανίδου, Βιολέτα Ερμείδου.
Υπεύθυνες καθηγήτριες Μουσικού Σχολείου: Σεβαστιανή Αχιλλέως και Βιολέτα Ερμείδου
Διασκευή παραμυθιού και ενορχήστρωση τραγουδιών: Μαρία Ρουμελιώτη
Στίχοι και μουσική «Καλωσόρισμα»: Μαρία Ρουμελιώτη
Στολή κάστορα: Χριστίνα Παπαδοπούλου
Video έναρξης: Γεωργία Δουλιάκα

Στην τελετή βραβεύσεων, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 29 Απριλίου 2018 στο πλαίσιο της 6ης Θεατρικής Άνοιξης Εφήβων Γυμνασίων & Λυκείων Ημαθίας, Πιερίας και Πέλλας, το μουσικό παραμύθι «Ο μικρός κάστορας και η ηχώ» απέσπασε το Βραβείο 2ης καλύτερης παράστασης και τους Επαίνους Συμμετοχής, Σκηνογραφίας και Πρωτοεμφανιζόμενης ομάδας.

Λίγα λόγια για την ιστορία του μικρού κάστορα…

Ο μικρός κάστορας ζει ολομόναχος στην άκρη της λίμνης. Δεν έχει αδελφάκια. Μα το χειρότερο απ’ όλα, δεν έχει ούτε φίλους. Γι’ αυτό αισθάνεται δυστυχισμένος. Μια μέρα όμως, την ώρα που βάζει τα κλάματα, ακούει και κάποιον άλλο να κλαίει στην απέναντι πλευρά της λίμνης...
Κι έτσι αρχίζει μια συγκινητική αναζήτηση, για να βρει το φίλο του. Μια τρυφερή ιστορία, με μαγευτικές εικόνες, που μιλά για τη φιλία. Ο μικρός κάστορας βρίσκει σίγουρα μια ζεστή γωνίτσα στην καρδιά των παιδιών όλου του κόσμου.

Ανθοκομική έκθεση

Στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας, με υπεύθυνη την κα Αύκου Μαρία, πραγματοποιήθηκε η Ανθοκομική Έκθεση στο χώρο του Δημαρχείου της Βέροιας στις 8 Μαΐου 2018.

Στοματική υγιεινή

Στις 2 Μαΐου 2018, στο πλαίσιο του μαθήματος "Αυτόνομη Διαβίωση", ο κος Πριόβολος Βασίλειος με τους μαθητές Κιοσέογλου Φιλαρέτη, Πορφύρη Νεόφυτο και Τσατσάνη Σωτήριο, επισκέφθηκαν το 2ο Δημοτικό Σχολείο - Μελέτειο και σε συνεργασία με τους μαθητές του δημοτικού σχολείου συζήτησαν διάφορα ζητήματα που αφορούν τη σωστή στοματική υγιεινή.